Wydarzenia towarzyszące

Polaryzacje

Samorząd Intermediów ASP Kraków i Stowarzyszenie KAFE
Mikołaja Kopernika (działanie przy terenie Wesoła)
Czynne: 28.05–6.06
pon.–nd. 13–18

Polaryzacje to performatywny projekt fotograficzny aktywizujący lokalną społeczność. Jest częścią wydarzania Komuna Wesoła organizowanego przez Samorząd Studencki ASP w Krakowie oraz Stowarzyszenie KAFE. W określonym czasie w otwartej przestrzeni dzielnicy Wesoła będzie można otrzymać wkłady do aparatów instax i wykonać zdjęcia, ożywiając opuszczone przestrzenie swoją obecnością i zapisując ją na analogowych kliszach. Obecność polegać ma na wykonaniu efemerycznego działania/tymczasowej instalacji, które nie ingerują na stałe w przestrzeń. Następnie w wyznaczonym miejscu Wesołej, będzie można umieścić fotografie w celu prezentowania ich początkowo przez kilka dni w gablocie w przestrzeni dzielnicy.

Kolejną częścią Polaryzacji będzie prezentacja zdjęć na wydarzaniu Komuna Wesoła. Zdjęcia zostaną zeskanowane, zdigitalizowane, a kolejno stokenizowane do NFT. Miejscem realizacji projektu ma być gablota umieszczona przy ul. Śniadeckich na dawnych terenach szpitali UJ.

Zwierzęta. Zwierzęcość. Zwierzęcenie

Wystawa artystek i artystów związanych z I Pracownią Fotografii Wydziału Grafiki ASP w Krakowie
Matylda Awdziejczyk, Ola Droszcz, Jędrzej Krzyszkowski, Iza Makocka, Michał Maliński, Joanna Musiał, Agata Pankiewicz, Andrzej Pilichowski-Ragno, Karolina Tutaj, Ewelina Węgiel, Natalia Wiernik
kuratorki: Agata Pankiewicz, Margarita Vladimirova
Galeria ASP Promocyjna (parter + pierwsze piętro)
Pl. J. Matejki 13, ul. Basztowa 18
Czynne: 27.05–20.06.2021
wt.–pt. 13:00-19:00, sb.-nd. 11:00–19:00
Otwarcie: 28.05.2021, 19:00

W ramach tegorocznej sekcji Fringe Miesiąca Fotografii w Krakowie w sekcji Kraków Photo Fringe w Galerii ASP Promocyjna będzie prezentowana wystawa fotograficzna ZWIERZĘCENIE. Skupia się na relacji człowieka i zwierzęcia, poddaje refleksji międzygatunkowe różnice i podobieństwa, wzajemne zależności, zażyłości i uchybienia.

„Nudzę się, zmieniam skóry. Która dziś? Wilk w owczej, czy owca w wilczej? […] Jestem w zawieszeniu. A pod skórą? Co tam gra, a co nie gra. […] A gdybyśmy się tak wścieli, może lżej by było? Szybki koniec i zemsty słodycz na końcu języka. Ale przeciwko komu i o co walczyć? Gdybyśmy tak nie dali się oswoić. Może i klimat byłby inny, i człowiek nadal łupał kamienie. Co począć?” – Margaryta Vladimirova

„Dzisiaj Gregor Samsa już nie zdycha z głodu w opustoszałym pokoju pod grubymi warstwami kurzu i brudu. Żyje i ma się dobrze, jest jednym z nas. Uszyliśmy mu garnitur uwzględniający jego anatomię […] Niektórzy z nas zaczęli unikać luster; ponoć od czasu do czasu można w nich zobaczyć tę drugą stronę. […] Dlatego nie wszyscy idą z nami; zamiast tego jeszcze staranniej golą brody, prasują ubrania i starają się wysławiać w wyszukany sposób. 

zdjęcie i tekst promujący: Andrzej Pilichowski Ragno

STWORA

Artystki i artyści: Maja Waśniowska, Izabela Makocka, Ania Uliasz, Michał Maliński, Adrianna Omylak, Ewelina Zając, Paulina Kędzior, Anna Kubik, Gabriela Chrabąszcz, Julia Piwowarczyk
Kuratorzy: 
Emilia Kutrzeba, Szymon Nowak
Galeria ASP Bronowic
Stawowa 61 (poziom +1)
Czynne: 01.06-27.06.2021, wt.-pt. 15-21, sb.-nd. 9-21
Otwarcie: 1.06, g.18

W ramach tegorocznej sekcji FRINGE 19.edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie w Galerii ASP Bronowice odbędzie się wystawa powarsztatowa STWORA. Prezentowane prace są efektem przeprowadzonych plenerowych warsztatów fotograficznych, podczas których,  zaproszona do współpracy grupa studentów stara się odpowiedzieć na dwa przeciwstawne tematy: akceptacja i wykluczenie zwierzęcości.

Czy człowiek i zwierzę mogą zamieszkiwać jedno ciało? Czy jesteśmy w stanie dopuścić do głosu naszego wewnętrznego chowańca i wyć do pełnego księżyca? Jaką physical formę przybierze nasz spirit animal? […] Niezależnie od tego czy wyparta zwierzęcość obudzi się w formie wyobrażonej, metaforycznej lub fizycznej, będzie ona obrazem nowej jakości – postczłowieka. 

Przez dwa dni artyści i artystki podzieleni na pięciosobowe grupy będą pracować w naturze a wyniki ich pracy skonfrontują dopiero w przestrzeni wystawy.

zdjęcie i tekst: Emilia Kutrzeba

w kółko to samo

wkolkotosamo

Mikołaj Wojnar 
kurator: Krzysztof Świętek
Galeria Wydziału Grafiki ASP w Krakowie, ul. Humberta 3 
29.05–11.06
Czynne: śr. 15:30–19, czw. 10–14, pt. 10–20
Otwarcie: 28.05, 17

Koło to zbiór wszystkich punktów płaszczyzny, których odległość od ustalonego punktu na tej płaszczyźnie, nazywanego środkiem, jest mniejsza lub równa długości promienia; część płaszczyzny ograniczona przez pewien okrąg

Kompozycje składają się ze zdjęć kolistych systemów irygacyjnych. Projekt skupia się na zaskakująco atrakcyjnym, wizualnym wymiarze kół znalezionych na zdjęciach satelitarnych. Do stworzenia obrazów użyto dwustu dwudziestu z tysiąca pięciuset czterech zdjęć. Kraje, w których znaleziono większość obiektów – Australia, Hiszpania, USA.